<<10 / 2021>>

Soutěže ve šk.roce 2021/22

Podzim na dědině

Dne 20. září se třídy prvního stupně vypravily poznávat podzimní práce v hospodářství do Muzea jihovýchodní Moravy ve Strážnici. Tam se skupin ujali průvodci a doprovázeli je od chalupy k chalupě, kde zaměstnanci muzea předváděli, jak lidé zemědělské podzimní práce prováděli v minulosti.
Děti zjistily, že vyorávání brambor v minulosti nebyla žádná legrace, protože práci na poli lidé nedělali traktorem, ale pomáhali jim tažní koně. Viděly, jak se uchovávalo ovoce a zelenina, jak se šlapalo zelí a ochutnaly, jak moc dobré jsou vařené brambory v slupce. Popovídaly si o tom, jak se slaví v jednotlivých obcích hody, seznámily se s procesem výroby slaměných ošatek a podívaly se na presování jablečného moštu, který jim velice chutnal. Myslivci jim předvedli kožešiny z divoké zvěře a nakonec si vlastnoručně nazdobily perníček a za odměnu si ho snědly.

Počasí nám na tuto akci sice nevyčarovalo letní teploty, nicméně všem se program velice líbil a moc jsme si ho užili.